Rok 2016 aneb 95 let Českého volejbalu a PF 2017
Autor Jakub Kovařík, publikováno 27.12.2016
zobrazeno 2117x,komentářů 0

V roce 2016 jsme oslavili výročí 95-ti let Českého volejbalu, jehož organizovaná podoba vznikla v roce 1921. Proto i v Plzeňském kraji „trochu historie nikoho nezabije“.

Již během roku 1919 se objevuje neorganizovaná forma volejbalu v Plzni,  začínají  jej  hrát  vojáci a studenti. V roce 1921 pořádá YMCA I. Středoškolské hry, v jejichž programu byl zařazen mimo házené a tenisu i volejbal a jeho vítězi byli chlapci plzeňské Obchodní akademie, která se tak historicky stala držitelem prvního byť neoficiálního titulu mistrů republiky ! A již roku 1924 byla v Plzni ustavena pobočka volejbalového svazu.

S městem Plzní je také spojená dlouhá volejbalová sláva, dnes bohužel již (nebo zatím ?) jen veleúspěšnými dobami minulosti, která pamatuje u dospělých :

V ženách neuvěřitelnou šňůru mistrovských titulů Sokola Plzeň I v letech 1934 – 1943 narušenou jen rokem 1938, kdy se nejvyšší soutěž nekonala, a pro upřesnění musím zmínit, že po zrušení Sokola v tehdejším protektorátu získaly ženy své 3 poslední tituly pod hlavičkou SK Viktoria Plzeň. Na tento úžasný úspěch pak navázaly ženy Slavojem MP Plzeň v roce 1960, jejichž trenérem byl  Standa Šneberger, a následnou slávu včetně startu v PMEZ v roce 1961 si mimo jiných užívaly i Táňa Benešová,  Hanka Moravcová a Jana Myslíková.

Muži mají výčet skromnější, ale zisk pro náš kraj jediného mistrovského titulu v roce 1935 pod hlavičkou Sokola Plzeň V je pozoruhodný, dosáhli jej totiž téměř ve stejném složení dorostenečtí mistři z roku 1928. A za pozornost také stojí i krásná tradice poledních zápasů na Štědrý den, která vznikla v roce 1942 – hluboké smeknutí patří váženým kmetům !

Nebylo by však spravedlivé nezmínit další úspěšná volejbalová centra Plzeňského kraje byť „jen“ na republikové úrovni žen v Tachově a v Rokycanech, mužů v Dobřanech a v Domažlicích a nemůžeme z výčtu tradičních bašt volejbalu vynechat Klatovy, Kladruby, Kralovice, Stod a nově i Mirošov.

V souvislosti s historií rádi připomínáme i nekončící seriál velkých úspěchů mládeže, k mistrovským titulům i medailovým umístěním šestkovému volejbalu děvčat i kluků se v posledních létech přidal stále se rozvíjející beachvolejbal. Z našich řad vyrostli a stále rostou úspěšné reprezentantky i reprezentanti.

Závěrem musíme zmínit i zahájení činnosti dívčího a ženského Volejbalu Plzeň, který do Plzně výbornými výsledky vrátil 1. ligu žen a současně vyniká v extraligách juniorek a kadetek. Tento klub plně rozjel výchovu od nejmenších a dá se s trochou nadsázky nazvat pravou volejbalovou továrnou.

            Obrovský dík patří velkému počtu obětavých trenérů i nezištných funkcionářů včetně rozhodčích !

Přejme si proto, aby byl rok 2017 po všech stránkách úspěšný a dobrý !

           

Pavel Zeman

 

předseda Plzeňského KVS

KOMENTÁŘE

Jméno:

Vložit komentář: