DISKUZE: NOVÝ SYSTÉM GRANTŮ - ČÁST DRUHÁ
Autor Luboš Nový, publikováno 1.3.2010
zobrazeno 1733x,komentářů 5

Z diskuzních příspěvků čtenářů tohoto bodu a několika osobní hovorů jsem zatím zvolil cestou, kterou bych rád, aby se nový systém grantů vydal. Mám ještě několik málo otazníků, ke kterým bych rád znal váš názor.

Mnou navrhovaný systém grantů:

Vycházím z předpokladu že rozdělujeme cca 120 tisíc Kč.

1) První velká otázka je hned na začátku. Část peněz (20 tisíc Kč) jsme měli v úmyslu ponechat pro klasický systém grantů/účelových dotací pouze pro pořadatele turnajů mládeže. Zbytek, tzn. 100 tisíc Kč by se měl rozdělit způsobem viz. níže. Já se však ptám, zda je toto smysluplné. Neměli by se turnaje uspořádat na náklady zúčastněných týmů? Tzn. nemělo by náklady turnajů pokrýt startovné? Tím by tento první bod odpadl a rozdělovali bychom celých 120 tisíc Kč.

2) Hlavní částka (zatím předpokládám cca 100 tisíc Kč) by se rozdělovovala dle následujícího klíče. Vezmeme všechny týmy hrající krajskou soutěž starších žákyň (8 týmů), starších žáků (2 týmy), českého poháru žactva (4 týmy) a ligové soutěže kadetek,juniorek, kadetů, juniorů (7 týmů), tzn. celkem 21 týmů. Podmínka bude, že tým dohraje svoji soutěž bez kontumací, a dalších problémů, tzn. letos by to bylo 20 týmů. Oddíl z nichž tyto oddíly pocházejí by za každý tento tým dostaly poměrnou část (aktuálně 5 tisíc Kč).
Rozdělení dle letošních soutěží by tedy bylo:

USK Slavia Plzeň – KP žáků, I.liga juniorů, Ex. kadetů, ČP žáků = 20 tisíc Kč
Domažlice – KP žáků = 5 tisíc Kč
Slavia VŠ – KP žákyň, Ex.juniorek, I.liga kadetek, ČP žákyň = 20 tisíc Kč
Lokomotiva Plzeň – 2x KP žákyň, Ex. kadetek, ČP žákyň = 20 tisíc Kč
Rokycany - KP žákyň, Ex. kadetek = 10 tisíc Kč

15. ZŠ Plzeň – KP žákyň = 5 tisíc Kč

Klatovy – KP žákyň, I.liga juniorek, ČP žákyň = 15 tisíc Kč
Tachov – KP žákyň = 5 tisíc Kč
Vejprnice – KP žákyň = 5 tisíc Kč - ale kontumace, takže 0,- Kč

Celkem  100 tisíc Kč

Tyto finanční prostředky by dostal přímo oddíl a každý oddíl ať je využije dle svého uvážení (míče, sítě, cestovné, odměny trenérům,...).

Tento model sice nebere v potaz výsledky týmů v KP, ale na druhou stranu týmy které hrají na špičce KP hrají i ligu, či ČP, takže dostávají stejně větší krajíc.
Tento model také nedává vyšší částku ligovým týmům a to proto, že v ligách se rozdělujeme krajským týmům všech věkových kategorií (tzn. kadetky i juniorky), kdežto v kraji se odměnuje pouze kategorie staršího žactva.
Tento model by mohl fungovat každoročně bez závislosti na počtu přihlášených týmů do KP, či ligových soutěží. Jen by se změnila rozdělovaná částka.

Co si o navrženém způsobu myslíte?

3) Pro odměnění mimořádných výsledků celků z našeho kraje si myslím, že budeme využívat jiných finančních zdrojů, případně jiných způsobů (pozvání k primátorovi, atd...) Takže osobně bych odměňování za medailové pozice v extraligách či ČP do systému grantů nezatahoval.

 

KOMENTÁŘE
Pepa Rokycany (2010-02-24 14:28:32)
Teď do mládeže sice nedělám, ale dostali jsme se na toto téma na výboru a protože jsem si s mládeží užil a možná se k ní ještě dostanu, tak bych k tomu něco měl. S rozdělením do oddílů určitě souhlasím, ale trochu mi to připomíná socialismus. Důležité je dělat a nezáleží jak a dostaneme stejně. Určité zohlednění úspěšnosti podle umístění ev. úrovně soutěže bych uvítal, protože podle toho co oddíl hraje, tak dobře pracuje(nebo nepracuje) s mládeží. Kromě tohoto mne napadla další myšlenka. Co oslovit oddíly k nominaci svých nejlepších trenérů mládeže a těm z těchto peněz zaplatit víkend v lázních s rehabilitací a třeba dvěmi přednáškami o tréninku mládeže (třeba Darovanský dvůr, to je kousek). Za děti ať platí rodiče, protože jenom tak si budou vážit toho, že se o jejich děti někdo stará, ale trenéři mládeže každým rokem okrádají svoje rodiny(o čas i peníze) na úkor volejbalu. Pouze myšlenka :)) Pepa

Luboš Nový (2010-02-24 14:42:11)
Já si myslím, že tady rozdělujeme poměrně malé částky, takže nepředpokládám, že někdo bude dělat kategorii staršího žactva jenom proto, aby dostal těchto pět tisíc. A bude-li tomu tak, tak nám výrazně naroste počet týmů v KP a uděláme do budoucna dvě třídy a můžeme stanovit jiné odměny pro účastníky I. a II.třídy KP starších žákyň.

Pavel Plzák (2010-02-25 23:00:49)
Než odpovím na otázky, řeknu jakému účelu by měly grantové peníze sloužit: "Jako podpora pro ty, kteří se věnují výchově volejbalové mládeže a především pro ty, kteří to dělají dobře. Za druhé jako podpora prezentacimládežnického volejbalu našeho kraje." Takže ad1) Lubošovo myšlence naprosto rozumím. Někdo má tělocvičny za hubičku a ze startovného si náklady na turnaj hravě pokryje, tak proč mu přispívat. Dělám jednou ročně větší turnaj kadetek a startovné 800,- Kč mi pokryje cca 50% nákladů. Snažím se na turnaj dostat co nejlepší družstva, takže zdvojnásobení startovného nepřichází v úvahu a halu levněji nepořídím ... Takže je možné to řešit případ od případu, třeba přispět oproti předložení dokladů k turnaji se přímo vztahujícím. Ad2)Se vším souhlasím, jen si myslím, že na družstva startující v republikových soutěžích by mělo připadat víc než na KP. Pořád si myslím, že alespoň část těch peněz by měla doputovat k trenérům (ačkoliv to byl nosný bod diskuze k I., z tohoto návrhu se to nějak vytratilo) a pokud z toho vycházím, tak tyto dvě soutěže (KP a rep. soutěž) pro trenéry představují hodně rozdílnou zátěž. Ad3) Proč ne, budiž. Ještě k těm názorům ohledně odměňování dosaženého pořadí v KP - jestli se nepletu, řeší se v rozpisu soutěží, čili mimo granty, čili by se dublovalo.

Luboš Nový (2010-02-26 08:01:27)
Ad 1) - počkáme jestli budou další podobné názory a pak se rozhodneme. ad 2) problém ale je, že budeme-li mít na kraji tým, který má mladší žákyně, starší žákyně i kadetky, tak dostává odměnu pouze jednou. Kdežto máme-li oddíl který má ligu kadetek a extraligu juniorek, dostává odměnu dvakrát, což mi přijde dostatečné zvýhodnění ligových týmů, které mají vyšší náklady. ad 3) odměňování dosaženého pořadí v KP by zůstalo stejné jako letos, tzn. medaile a minimální výše odměn. Ikdyž faktem je, že odměna 500 Kč pro vítěze je možná skoro zbytečná :)

Luboš Nový (2010-03-04 12:54:53)
Při včerejším jednání výboru a předsednictva došlo k úpravě mnou navrženého modelu následovně. Podpora turnajů bude řešena jinak než formou grantů, rozdělovat budeme celých 120 tisíc. Pro vyšší podporu chlapeckého volejbalu bylo rozhodnuto, že do odměny budou u kluků zahrnuty nejenom týmy starších žáků ale i kadetů/juniorů. Jinak se můj model nemění. S touto změnou souhlasím a lze předpokládát, že již letos po sezóně dojde k prvnímu rozdělení peněz dle nového modelu.


Jméno:

Vložit komentář: