REPREZENTACE PLZEŇSKEHO KRAJE DÍVEK NA OLYMPIÁDĚ DRUHÁ !!!!
Autor Luboš Nový, publikováno 4.7.2011
zobrazeno 2297x,komentářů 0

Ve dnech 21. - 26. 6. 2011 se uskutečnily Hry V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky, které tentokrát hostila Olomouc. Oficiální stránky naleznete na této adrese: http://www.olympic.cz/odm2011/ - a na nich sportovní výsledky, zajímavosti i rozsáhlou fotogalerii.

Jelikož se na program her opět vrátil i šestkový volejbal, reprezentoval Plzeňský kraj výběr KCM. Po zlatém úspěchu na lednovém memoriálu v Brně, jsme se tentokrát účastnili jako jeden z favoritů. Prošli jsme až do finále, kde jsme tentokrát nestačili na vynikající liberecký výběr a ziskem stříbrných medailí tedy zopakovali výsledek z Olympiády v Ústí nad Labem před čtyřmi lety. Dvanáctičlenná soupiska doznala oproti Memoriálu M. Kafky dvou změn. Pro zranění neodcestovaly hráčky Markéta Hrubá (S) a Renata Chalupská (B) - (obě Slavia Plzeň). Jejich místa zaujaly Jaroslava Marcelová (S) a Lucie Nerudová (B) - (obě Lokomotiva Plzeň). Jinak vše při starém: na nahrávce Kateřina Valková (Slavia Plzeň), Štěpánka Ulčová a Michala Čejková (obě Lokomotiva Plzeň), blokařky Pavlína Šimáňová (Rokycany), Michaela Jandová (slavia Plzeň) a Tereza Faitová (Lokomotiva Plzeň) a nakonec smečařky Jitka Neumanová, Barbora Schveinertová (obě Slavia Plzeň), Nikol Härtelová (Lokomotiva Plzeň) a Tereza Štochlová (Rokycany).

Systém volejbalového turnaje rozdělil 14 družstev do dvou sedmičlenných skupin, ve kterých se „každý s každým“ hrálo o pořadí. V sobotu následovaly zápasy o umístění - o medaile bojovaly křížem v semifinále a poté ve finále první dva celky z každé skupiny, o 5. - 8. místo 3. a 4. družstva ze skupin, atd., každý den dva zápasy.

Ve středu se zahajovací sestava Valková, Ulčová, Šimáňová, Jandová, Neumanová a Härtelová nejprve rozehřála v utkání s oslabeným výběrem Pardubického kraje, ve kterém jsme mohli dát velký prostor střídajícím hráčkám, takže i výsledek druhého setu byl nakonec vyrovnanější, než průběh utkání 2:0 (25:7, 25:19). Následoval zápas s výborným domácím výběrem Olomouckého kraje. Po výhře v prvním setu jsme polevili v důrazu a výsledkem byla spanilá jízda soupeře, který si do koncovky přivezl luxusní pětibodový náskok 19:24. V té chvíli nám daroval bod chybou na podání a následně nezvládl pozici lídra. Zvýšeným důrazem a s pomocí štěstí jsme set otočili a zápas ukončili bez průtahů 2:0 (25:22, 26:24). V konečném počítání skupiny se jednalo o „zlatý set“.

Ve čtvrtek jsme podle výsledků očekávali dva snadnější úkoly a to se také potvrdilo. Zlínský výběr hrál bez zápalu a přes veškerá střídání se do zápasu vůbec nedostal. My jsme zahájili se sestavou Valková, Ulčová, Šimáňová, Faitová, Neumanová, Härtelová a znovu byla spousta prostoru pro střídání, které se tentokrát ani neodrazilo ve výsledku 2:0 (25:14, 25:13). V té chvíli jsme již věděli, že večer z osobních důvodů odjíždí kapitánka Kačka Valková. Proto jsme druhé utkání s Jihočeským výběrem použili i jako přípravu k přechodu na hru s jednou nahrávačkou. Přestože Jihočešky bojovaly více a lépe než reprezentantky Zlína, my jsme se dostali do pohody, trvale jsme tlačili do útoku a žádná změna, ani střídání naší sebejistotou neotřáslo 2:0 (25:13, 25:8).

Ztráta jedné z ústředních hráček i změna systému na nás naplno dolehla hned v prvním setu ranního zápasu proti Jihomoravskému kraji. Motali jsme se po hřišti a výsledkem bylo, kromě čtyř ztrát rozehry za špatné postavení, také hrozivý bodový náskok soupeře. Když jsme byli trestáni po druhém technickém time-autu, otáčel rozhodčí stav 10:16 již na 9:17. Teprve nyní jsme se vzchopili a zvýšeným tlakem, zejména na bloku, jsme dokázali set otočit a definitivně se uklidnit. Druhý set, přestože herně vyrovnaný, byl již mnohem klidnější - 2:0 (25:23, 25:19). Tato výhra nám spolu s ostatními výsledky zajistil první místo ve skupině a v posledním utkání s výběrem Karlovarského kraje nám zjevně scházela potřebná rvavost, kterou hojně disponoval soupeř. Přestože jsme nehráli špatně a do koncovek vždy vstupovali s mírným náskokem, obě jsme po boji těsně ztratili - 0:2 (24:26, 23:25). Karlovarští kolegové se tímto vítězstvím posunuli do semifinále na úkor kraje Olomouckého.

V sobotním semifinálovém duelu jsme se utkali s výběrem Středočeského kraje.  Celý zápas se nám vydařil, plnili jsme si své úkoly, s chutí jsme útočili, soupeř hrál naopak opatrně, takže jsme prošli do finále po menším boji, než jsme zažili předchozí den - 2:0 (25:19, 25:18). Ve finále jsme se utkali s Libereckým krajem, který prošel turnajem bez zaváhání a ani proti nám se nezadrhl. Nedokázali jsme zastavit razantní útoky soupeře v zónách II a IV, přestože v zóně III prakticky neútočil. Především jsme ale dobře nepřihráli, takže jsme se po celou dobu zápasu spíše bránili. Bojovali jsme, ale protivník byl tentokrát lepší a spravedlivě nás přehrál - 0:2 (19:25, 17:25).

Druhé místo a stříbrné olympijské medaile jsou dalším vynikajícím výsledkem volejbalistek Plzeňského kraje.  Hra byla postavena na vyrovnané dvojici nahrávaček Kačka Valková - Štěpánka  Ulčová, které kromě kvalitní nahrávky disponují výborným podáním, blokem i útokem. Odjezd Kačky byl velkým zásahem do základní sestavy, Míše Čejkové se vstup úplně nevydařil a na univerzálu se usadila Bára Schveinertová, která předtím několikrát výborně střídala na smeči. Našimi nejúdernějšími hráčkami byly opět blokařka Pája Šimáňová a smečařka Jitka Neumanová. Pája hrála velmi univerzálně, zlepšila přihrávku i podání a byla největším hecířem týmu. Jitka byla naší nejčastěji smečující hráčkou, přičemž si udržovala vysokou úspěšnost a navíc přidala v poli. Blokařka Míša Jandová se posunula do základní sestavy na místo Renaty Chalupské, takže oslabení nebylo téměř znát. Dva zápasy hrála na druhém bloku Terka Faitová, proti Zlínskému velmi dobře, proti Karlovarskému začala nejistě a střídala. Lucka Nerudová se do hry dostávala ve druhých částech setů a neselhala. Na druhé smeči se po zranění útočně trápila Niky Härtelová, ale stále držela kvalitu přihrávky i podání. Na jejím postu střídala nejprve Bára Schveinertová, později Terka Štochlová obě hlavně k síti. Na hřiště se v každém zápase dostala Jára Marcelová, pouze jednou jako smečařka, častěji jako „falešné libero“ a splnila přesně to, co jsme očekávali, vybojovala řadu míčů a zvedla kvalitu přihrávky. Výběr KCM byl letos velmi silný a nasadil následujícím ročníkům laťku hodně vysoko. Za oba trenéry KCM chci znovu pogratulovat všem hráčkám, i jejich klubovým trenérům a poděkovat za vzornou reprezentaci Plzeňského kraje.